Dersler

Satranç

satranç dersi

      Tüm çocuklarda  zihinsel gelişim 6 yaşa kadar tamamlanmaktadır.Bilim insanları tarafından yapılan  araştırmalarda anaokulu döneminde  satranç  eğitimi alan çocukların matematik becerilerinde  olumlu etkilerin gözlemlendiği ileri sürülmektedir.

      Okul öncesi dönemi çocukların öğrenme yetisi en az yetişkinler  kadardır. Bu nedenle satranç, tıpkı yabancı dil gibi küçük yaşta  kolayca öğretilebilir.
Buradan yola çıkılarak okulumuzda da Zihinsel faaliyetlerin gelişimini desteklemek amacıyla satranç dersleri verilmektedir.

       Satranç dersleriyle çocuklarımız düşünüp, değerlendirip, cesaretle karar alıp, uygulayıp ve sonuç alarak kendilerine güven kazanırlar. Sabırlı olmayı, planlama yapıp, İşlerin kötü gittiği durumlarda hayal kırıklığına uğramamayı öğrenirken, yeni çareler arama alışkanlığı edinirler.
Bu oyununun temel kuralları, tüm yeni başlayanlar için aynıdır, ama öğretim şekli farklıdır. Okulumuzda ‘’ Çocuk gelişimi’’  mezunu eğitmen tarafından verilen satranç dersleri müfredatı , yaş gruplarının özellikleri  baz alınarak hazırlanmaktadır.
 
      4 yaş üstü ile yoğun yapılan derslerimiz daha alt gruplarla ise taş tanıma ve basit kuralları öğrenme şeklinde ilerlemektedir.