Blog

Çocuklara Sorumluluk Vermek

     Çocuk kaç yaşında olursa olsun mutlaka yaşına uygun yapabileceği sorumluluklar olması gerekir. Önemli olan, çocuktan yaşına uygun ve becerileri dahilinde bu sorumlulukları beklemektir. Çocuklarda kendi ayakları üstünde durma isteği arttıkça, koruma isteği fazla olan anne ve babalar için zor bir süreç başlar. Bu dengenin doğru kurulması sonucunda çocuklarda kendi becerilerine inanarak öz güven artışı başlar.

    Uzmanlar, anne ve babaların sürekli çocukların çevresinde onları denetleyerek dolanmasının çok tehlikeli olduğunu, bu davranışın çocukların yaşamında kendilerine olan güvenini ellerinden almakla sonuçlanmakta olduğunu vurgulamaktadırlar.

    Her çocuğun bir birey olduğunu kabul etmek gerekir. 2 yaşında bir çocuğun kas gelişimi belli bir düzeye gelmeye başladığı için yavaş yavaş acemice de olsa çatal kaşık kullanabilir. Anne ve baba tarafından çocuğa bu konuda fırsat verildikçe gelişim daha da hızlanacaktır. Çocuklar 3-4 yaşlarına gelince, enerjileri ve hareketleri de oldukça artmaktadır. Anne ve babaların sınırlarını test etmeye meraklı olan bu yaş grubu çocuklarına, basit ev işleri yaptırılıp en azından kendi oyuncaklarını yerleştirmeleri istenebilir. 4-5 yaşında ise; hem bilişsel, hem fiziksel, hem de sosyal becerilerin artmasıyla birlikte ev işlerinde anneye yardım etmek, tamirat işlerinde babaya yardım etmek gibi yetişkin hayatına yönelik işler ilgilerini çeker. Kendilerine güvenen ve kendi ayakları üstünde durabilen bir çocuk yetiştirebilmek için çocuğun yaşına uygun olarak ufak da olsa, başardıklarını fark edip, gerçekçi bir şekilde takdir etmek gerekir. Zaman zaman da yaptıkları işler sonrasında onları övecek fırsatlar yaratılmalıdır.

      Çocuklar kendi seçimlerini yapmaya niyetlendiklerinde; davranışlarının ve düşüncelerinin sorumluluklarını alabilecek gelişmeyi artık gösterme kıvamına gelmişlerdir. Anne ve babalar çocuğun kendisine veya çevresine zarar verecek bir durum olmadığında anlayış ve sabır ile seçim yapmasına izin vermelidir. Hepsinden önemlisi de, seçimin neticelerini deneyimlemesine izin verilmelidir. Çocuğun başarma isteği her zaman takdir edilmelidir.    
    Unutmamak gerekir ki, hayata sorumluluklar penceresinden bakarak başarıyı ve bununla birlikte mutluluğu yakalamak için gerekli olan, sorumluluk duygusunun öğrenilebilir olmasıdır…

   Beylikdüzü Beykent ’te bulunan anaokulumuzda; geleneksel anaokulu, kreş, yuva eğitimlerinin dışında high scope eğitim sistemini uygularken; bireysel ve grup eğitimleriyle çocuklara sorumluluk vererek özgüvenlerinin artmasına önemli ölçüde destek sağlamaktayız.