Blog

Çocuğun Gelişimi İçin Oyun

      Alman yazar ERİCH KASTNER derki; oyun oynayan çocuğun zamanla olan münasebeti şahanedir, zira hiç bir münasebeti yoktur, çocukta bizleri hayran kılan da budur, zamandan çıkış…

     Biz yetişkinlere göre oyun; sadece eğlenceli hoş vakit geçirilen bir aktivite gibi görünse de çocuk için oyun oynamak dünyanın en önemli faaliyetidir. Bizler,  sürekli olarak çocukların bizim dünyamıza uyum sağlamalarını ve bizim kurallarımıza göre hareket etmelerini isteriz. Fakat oyun söz konusu olunca durum maalesef tam tersidir.  Çocukların hayal dünyasına girildiğinde, onların kurallarına göre hareket etmek gerekir. Bu da yine bizlerin en zorlandığı kısımdır.  Örneğin; çocuk oyununun içinde şarkı söyleyen dinozor karakteri yaratmışsa, bazen bizler de dinozorların neden şarkı söyleyemeyeceğine dair mantıksal açıklamalar yapmaya çalışırız. Ama önemli olan; oyun sırasında, çocuğun ihtiyaç duyduğu bu mantıksal açıklamaları yapmaktan ziyade, çocuğa oyun esnasında eşlik etmemizdir. Ona bu açıklamayı yaparken, çocuğun oyununa katılmazsak, onun hakim olduğu ortamı yıkarak ve uzman olduğu duyguyu geliştirmesini engelleyerek oyununu bozmaktan başka bir şey yapmamış oluruz. Böylece; beklide farkında olmadan oyunun yönetmenliğini elimize geçirmiş oluruz. Halbuki oyun oynarken, oyunu çocuğun yönetmesi oldukça önemlidir. Oyun sırasında fikir sunmak ya da yol gösterici olmak onlara gayet yeterli olacaktır. Çünkü hoşlarına giden fikirleri seçer, oyuna adapte edebilir ya da tam aksine seçmeyebilirler de. Burada önemli olan kontrolün onlarda, yani çocukta olmasıdır. Aksi takdirde çocuk yaratıcılığını kullanamadığı için bize bağımlı olmaya başlar ve inisiyatif almaktan mahrum kalır.

      Oyun oynamak, çocuk için en önemli büyüme aracıdır. Sonsuz geniş bir alanı kapsar. Bu sonsuz geniş alanda,  bir çocuğa vermek istediğimiz HAYATA DAİR HER ŞEYİ öğrenir ve öğrendiklerini pekiştirir. Empati kurar, hafızasını güçlendirir, karar verir, akıl yürütür, problem çözer ve gözlem yapma becerilerini geliştirir.  Gerçek hayattaki birçok farklı sosyal rolü deneyimler. “-mış” oyunlarında yaşamı kontrol edebilir olduğunu hisseder ve bu da onları rahatlatır.  Eğlenmeleri ve keyif almaları yaşam enerjilerinin artmasında etkili olur. Günlük hayatta gerekli olan becerileri (çatal ile yemek yemek, telefonda konuşmak, giysi giyip çıkarmak vb.) çalışır ve gerçek hayatta uygularken daha rahat olurlar.

      Bunların hepsinin dışında çocuklar çevrelerinden aldıkları olumsuz mesajları, oyun sırasında arkadaşlarına, oyuncaklarına ya da bizlere yansıtabilirler.  Bu açıdan da bakıldığında çocukları ve içinde bulundukları dünyayı tanımakta oyun çok önemli bir unsurdur.